Kanadyjsko-Polski Instytut Badawczy

The Canadian Polish Research Institute

Zał. 1956

Wystawy archiwów

Światowy Kongres Polonii w 1979 był doskonałą okazją do zaprezentowania materiałów Instytutu szerokiej publiczności. Dwie wystawy - "Polish Perspectives" and "Polonica Canadiana" miały miejsce w bibliotece głównej miasta Toronto. Jednym z zasadniczych rekwizytów wystawy była mapa demograficzna obrazująca populację polską w Kanadzie. Znaczącą wartość archiwalną miały również zdjęcia - z prywatnych kolekcji - dokumentujące życie polskich osadników w Albercie i na polskich Kaszubach w Ontario. Niektóre z nich sięgały nawet czasów przedwojennych.

W grupie imigrantów fali przed- i po-Solidarnościowej, przybyłej do Kanady w późnych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w., była duża liczba artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, którzy wystawiali swoje prace w Polsce i na świecie. Ponad 70 z nich wzięło udział w wystawie zorganizowanej przez Instytut w budynku urzędu miasta Toronto w dniach od 1 do 11 września 1991 roku. Ponad 200 prac zostało pokazanych na tej wystawie.

We wrześniu 2009 roku w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Misississauga została oficjalnie otwarta wystawa "Polish Spirit" zorganizowana przez Federację Polek w Kanadzie przy współpracy Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego. Wystawa ta prezentuje sylwetki sześćdziesięciu osób polskiego pochodzenia z Ontario, zasłużonych dla Kanady. Nasz Instytut udostępnił swoją dokumentację i pomagał przy opracowywaniu biogramów bohaterów wystawy.


Canada 150

ZAMÓW KSIĄŻKI ONLINEZBIORY INSTYTUTU


BIULETYN


WYDARZENIA


LINKI

Member Login

UserID:
Password: